Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Jeden věří, druhý nevěří aneb víra na pár způsobů

1. ledna 2011 v 17:40 | Monica Otmili |  Názorově-úvahové okénko
…ale všichni občas klejeme "Bože", "Ježiš Maria".
Člověk se odjakživa k něčemu upínal. Pro některé to byli přátelé, na něž se mohl spolehnout, a pro spoustu lidí to byla právě ta víra. Jelikož nám The v soutěži zadala úkol napsat úvahu na téma "víra", začala jsem se radovat - nejenom proto, že psaní úvah, to je moje, ale také toto téma jsem měla už v záloze. Ráda bych to vzala jaksi "popořadě". Vše však bude velmi stručné. Snad nebude vadit, když začnu křesťanstvím, koneckonců jsme evropská země a v Evropě je stále křesťanství náboženstvím číslo 1 (díkybohu).

Podle křesťanů (čili podle Bible) stvořil svět Bůh. Stejně tak i člověka. (Takže všechny ty miliony vydané na průzkum původu Země, člověka a celé Sluneční soustavy, byla stráta peněz.) Příběh o Adamovi a Evě zná i malé dítě, takže netřeba připomínat. Vzhledem k tomu, že jsem jako malá byla vychovávaná v polokatolické rodině, i když nyní mám už svou hlavu, pořád ve mně něco zůstalo. Ani tak mě "nezajímá" vznik Země, jako vznik celého vesmíru. Přece není možné, aby se z "ničeho" vyvinul obrovský vesmír se vším všudy. Myslím, že něco muselo stát na začátku všeho. Pak ale otázka, jak vzniklo to "něco". To jsem celá já, stále něco rozpitvávat.
Křesťanství bylo ze začátku utiskováno - vemme si starý Řím. Také proto máme tolik mučedníků atd. Stalo se ale, že křesťanství prorazilo a postupem času se stalo také jediné povolované náboženství (vemme si Českou předbělohorskou společnost a také po bitvě na Bílé hoře). Zbytek byl nucen emigrovat. A teď? Stále ve mně nějaké ty křesťanské "věci" jsou, takže mě hodně mrzel nedávný průzkum, kde bylo zjištěno, jak málo lidí u nás věří v Boha. Prý něco kolem 35% a do kostela jednou za měsíc dojde něco kolem 9% lidí? Mrzí mě to. Co takový příklad ze školy? Jaké je takové věřící dítě? Musím říct, že oblíbené moc není; bohužel je to celkem logické. Mnohdy se mu vysmívají, šikanují ho…
Už to není obvyklé a krom toho, ostatním to přijde jako blbosti. Některé věci v Bibli mě jdou naprosto proti mysli. Třeba takový Abrahám s Izákem. Otec a syn. Jednou dostal přikázání obětovat svého syna a tím ukázat, jak moc miluje boha. Kdyby to ale udělal, tak poruší 5. přikázání "Nezabiješ". A o tom, jak Kain - Ábelův vrah a syn dvou prvních lidí, při svém putování potká ženu ani dál nepíšu… Je tam mnohem víc nesrovnalostí. Zeptat se na ně zapřisáhlého křesťana, tak ten by porušil přikázání osmé a vynadal by nám do kterénů.

Druhým náboženstvím, jež trochu proberu, bude Evropany tolik obávaný Islám.
V Koránu (tedy Svaté knize Islámu) je Islám popisován jako mírumilovné náboženství. Mně se to teda moc nezdá… Prý jeho tvář ničí hlavně jeho přívrženci. Islám jako víra i životní styl mě teda dost zaráží. Jednak si myslím, že žena nemůže za to, že se ženou narodila, tudíž proč by měla být utiskovaná za to, za co nemůže. Navíc nežijeme v patnáctém století. Ať už se nám jejich zvyky protiví, či ne, prý mnoho muslimských žen je s tímto životem spokojeno. Teda nevím, jak bych se spokojila s tím, že jednou budu muset mít co nejvíce dětí s mužem, kterého nemiluju. Ovšem nejvíce mě zaráží to jejich odhodlání šířit svou víru jakýmkoliv způsobem a s tím spojená multikulturizace. Viděla jsem jedno video, jež není pouhou spekulací, ovšem holou pravdou. Evropa bude muslimská, pokud se tomu nezačneme bránit. Průměrný Evropan má 2 děti, průměrný muslim má 8 dětí. Která kultura vydrží déle jak pracovně, tak jako kultura sama o sobě je jasné. (Táta při tomto videu zmínil, že prý nás možná zachrání Romové. :D Aspoň k něčemu je tedy jako stát vyživujeme.) Kolik mešit už je v sousedním Německu? Hodně, u nás už jsou 2, a další se bude stavět (pokud už teda není postavená). Žen minimálně v šátcích zahalených vídám čím dál častěji. Jakmile jich v Evropě bude přes 50%, jsme ztraceni. Jaké to asi je, přistoupit násilím na cizí víru, poté zvyky. Jaké to je, být podroben a celý život se komandovat vírou, jejíž 100% pravda je nesmysl?

Nepřijdou vám všechny ty církve, sekty (že bych ještě zmínila "mírumilovné" Svědky Jehovovy?) a náboženství jako pěkné manipulace s lidmi? Chtěla bych se jednou dovědět pravdu. Kdy se jí dovím, po smrti? Nebo je nám zapovězena navždy?

Samozřejmě kromě těchto dvou náboženství jich je po světě mnoho. Známé jako buddhismus, hinduismus, satanismus, ale také pro nás mnohá neznámá, domorodá náboženství či úplně zcela jiná (ach jo, právě mě napadl elefantismus :) ) Myslím, že se
nyní nebudu nimi zabývat.

Víra přece nejsou jen nějaká náboženství. Ale třeba také víra v něco, co se snažíme dokázat, víra v to, že se něco stane,… Nevím, jestli jste někdo četl Tajemství - tedy The Secret. Pokud ano, věříte tomu?
Pro ty co neví, kniha pojednává o utajeném tajemství vesmíru a jeho energie. A také o přáních. Pokud totiž víme jak na to, naše přání se splní, vesmír tedy ovládá "myšlenka." Jako by vesmírná energie cítila, že její část (tedy ztělesnění energie v člověku) strádá a ona je schopna to strádání "vyplnit". Nevím, jestli jsem to popsala dost dobře na to, aby se to dalo pochopit. Já tedy ve splnění přání, pokud si umíme přát, věřím. Myslím, že to funguje. Dokonce jsem se jednou přesvědčila.

Myslím, že to bude o víře ode mne vše, možná se k tomuto tématu později vrátím. Pravda, stejně jsem to měla v plánu, tak tahle soutěž mi to usnadnila.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jasmína Jasmína | Web | 1. ledna 2011 v 18:27 | Reagovat

zajímavé :)

2 veruce veruce | Web | 1. ledna 2011 v 22:26 | Reagovat

Zajímavá úvaha. Mě osobně jako rodnověrce úbytek věřících nijak nemrzí, obzvlášť ne, pokud si vzpomenu na Polsko, kde je to přesně naopak než u nás... (narážím na tu šikanu). Na druhou stranu mi věřící nijak nevadí, s některými jsem vedla velice zajímavé debaty, které, si myslím, byly oboustraně obohacující.
Islám je bezesporu hrozba, což multi kulti Evropa nějak pořád nechce vidět, přitom se stačí podívat, jak dopadlo Švédsko :/ Málokteří z nich se dokáží adaptovat i přes svou víru, měla jsem muslimku ve třídě (nenosila ani šátek přes ksicht a když držela půst, tak mě ještě se smíchem upozorňovala ať si z toho nedělám srandu) a byla s ní rozumná řeč, minimálně mě za můj názor nechtěla odpálit výbušninou :) Jenže takových je zatraceně málo a rozhodně to není adaptace, o co jim jde...
Tajemství jsem nečetla, ale asi si ho přečtu. Vesmír jako takový mě fascinuje od mala. Možná to bude tím, že si prostě nedokážu představit nekonečný prostor.

3 Luz Luz | Web | 14. listopadu 2011 v 3:46 | Reagovat

Taková poznámka k Abrahamovi a Kainovi, oni by přikázání neporušili, protože ta byla vydána až později - v době Mojžíše.
A myslím, že většina křesťanů také nemá námitky proti vědeckému výkladu vývoje světa, protože vědí, že ten příběh z Genesis je nutno brát jako symbolický.
mně osobně je křesťanství nejbližší, v lecčem mám jiné náyory než je oficiální postoj většiny církví, ale přesto je tahle víra takový můj základ. Rozhodně je mi bližší než současné rozmáhající se New age blbosti. :/

4 Monica Otmili Monica Otmili | 14. listopadu 2011 v 7:45 | Reagovat

[3]: Nad tím jsem taky uvažovala, že přikázání byla vydaná až později. Každopádně Bůh byl chováním lidí znechucen a seslal potopu.
Příběh Genesisu ať už je brán jako pravda či ne, je každopádně pěkné dílo, příběh o stvoření, Abrahámovi atd. mám ráda. :)
Taky mi je to nejbližší, když mě v tom vychovávali, myšlenka pekla mě občas straší. :D ale ž to není tak jak dřív, dokostela nechodím, spíš o tom přemýšlím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick