Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Zase pózeři...

29. prosince 2010 v 19:04 | Monica Otmili |  Gothic - subkultura pod lupou
Ach jo, už jsem někde psala, že se gothika stala zase populární. Před pár hodinami mě málem trefil šlak. Kolik článků na toto téma přibylo od letních prázdnin, kolik z nich jsou zase jen kopírkou toho velice známého, nebo toho z gothic.hu.cz . A kolik blogísků se zase pyšní ghotyc majitelem. Aneb kolik pózerů zas přibylo. Půlku odpoledne jsem nedělala nic jiného, než komentovala zkopírované nesmyslné články o gothice. Teda spíš o ghotyce. Kde se to sakra bere?

Pozéři, těch se asi každá subkultura nezbaví. Ale je třeba bojovat (i když je to děsně na nervy), ať z ní nezbude troska. Však zkusme se podívat na Emo. Co z toho zbylo? A kolik děcek se podílelo na záhubě jeho původní "tváře"? Jo, n z gothiky
se stala komerční záležitost…Stačí mrknout na Bravíčko - puberťáci to hltají a ani je nenapadne, kolik mylných informací publikuje. A kolik z nich to slupne i s navijákem.
Ale i ti pozéři jsou už teďka celkem vynalézaví - někteří už nekopírují jen jeden článek - někdy i více a přidají k tomu ještě něco z Bravíčka a pak ještě nějaký pětivětý doslov z vlastní hlavy o tom, jak moc se jim líbí gothic metal a co si nedávno koupili za cool hadry. A pozor, to blbé Stmívání leze už i sem! No jo, v časácích se totiž v souvislostí s Tvajlajtem vyskytl i pojem "gothic", což všechny svou tajuplností, a pro ně i exotičností, přitahuje. Taky jsem objevila blogísek (jo, aj kusovky tam má) Twilight maniačky, co o sobě hrdě psala, že je goth. Tak jsem se jí zeptala, zda by mi napsala něco o gothice, a co to obnáší atd. Holčina se mi samozřejmě neozvala.

Teď "mluvím" k vám, děcka! Jestli jste ode mě obdrželi komentář, jež se vám nelíbí, tak si tohle přečtěte dřív, než mě budete nazývat krávou a posílat mě do prdele.

Možná vám to nedošlo, ale tím, že si budete hrát na gothiky nebudete cool a už vůbec ne ííílv, ale budete mnohdy ukazovat svoji debilitu a budete vypadat směšně. Hadry v Nosferatu si umí objednat každý. Možná to nemyslíte zle, líbí se vám třeba oblečení, ale tím, že se budete prohlašovat za gotha akorát vložíte do očí lidem mylné informace o subkultuře.

Ne, gothikem se člověk nerodí. Už jste někdy slyšeli o tom, že by se lidi rodili jako hopeři, metalisti, diskanti atd? Já ne.
Ne, gothici nejsou satanisté (někteří možná ano, ale ne proto, že jsou gothic). Nepořádají krvavé rituály, nespí na hřbitovech ani nic podobného.
Většina gothů jsou ateisté, ale nějací křesťané mezi nimi budou a možná objevíme i pár satanistů. (Tak si říkám, když ví 12-tiletá pozérka houbelec o gothice, co potom může vědět o satanismu? Ty bláho, kam se to dopracovalo…) Odkud vznikla ta bluda se zálibou ve smrti? Ono je to tak, že gothici ji prostě berou jako součást života a jsou s ní smíření. (Ostatně najdou se i další lidé, co to mají taky tak.)
Je pravda, že jsou fascinovaní temnotou, či věcmi pro jiné lidi nezajímavými/odpornými/morbidními… A jak je to s gothic obrázky? Ne, ta holčina v černých šatech s pořezanou levou rukou, se žiletkou v pravé a celá v louži krve opravdu není gothic obrázek. Tohle bude morbid art, či
dark art (to se nejčastěji zaměňuje s gothic obrázky). Mezi gothic obrázky můžeme zařadit fotky gothiků a gothických kapel.

Slovo gothic nepochází z anglického slova ghost, nýbrž z gothického románu. Také jej později použil manažer skupiny Joy Division (to neznáte, že, to totiž není komerčně propagované pod názvem gothic, třeba jako Nightwish) pro hudbu této skupiny.

A to hlavní. Gothic je především hudební subkultura. To spojuje všechny gothiky (teda ty pózery samozřejmě ne, protože jedni poslouchají "gothic metal" jiní dokonce black metal). Takže jestli si myslíte, že když posloucháte Nightwish, Epicu, Theatre of Tragedy a oblékáte se do černé barvy, tak že jste gothic? Tak to jste akorát tak na velkém omylu. Gothic metal nemá s gothic subkulturou nic společného, kromě názvu (jež byl samozřejmě přidán komercí; většinou jde o symphonic metal nebo symphonic metal s power metalovými prvky; není to žádný tvrdší gothic rock). No, zkuste si pustit Bauhaus a porovnat to s Najtwišáky. To si je teda podobné…
Copak nám gothici poslouchají?
Gothic rock, death rock, batcave, post punk, horror punk, darkwave (jež mám moc ráda), dark electro. (To taky neznáte, viďte děcka.)

Jestli se vám toto děcka nelíbí, tak máte smůlu. Klidně si buďte dál ghotyky, prohlašujte to o sobě, nadávejte těm, co o tom něco vědí (takhle dopadla chuderka Lilithen a asi i mnozí další, jež navzdory svým nervům šli bojovat proti pózerům, jelikož nenechají subkulturu pohřbít, či na ni "jen" plivat) a buďte si třeba cool, nebo evil. Podle vás budou pozéři ti, co o tom něco vědí. Tak se můžu jít zahrabat, jsem pózer, protože Najtviš podle mě nejsou gothic, ale se zařazením The Crüxshadows do gothické hudby plně souhlasím. Nejsem cool, nebudu se o to ani snažit. Víte proč? Protože cool se člověk nestává, cool se člověk rodí… (Berte to s rezervou; ovšem nedivila bych se, kdybych tohle někde na blogísku našla a to v smrtelně vážném článku.)

Vidím jedno plus k tomu, proč tyhlety pózery (bez vlastního názoru, všecko made by ctrl+c a ctrl+v) pořád kárat, učit a opravovat. Pokud z nich vychováme skutečné gothiky, či příznivce této subkultury, budou jednou oni sami učit další a další pózery. Má to cenu. Ale jestli to přežijou naše nervy, to nevím.

Věřte mi, začínala jsem stejně, jako pozérka s mylnými informacemi. Ale ne tak škodlivými, jako to, že gothi jsou pořád v depresích (další bluda; v depresi může být kdokoliv, jestli je tam teď nějaký gothik, tak ne proto, že je gothikem). Ještě že jsem si v té době nezaložila blogísek. Ale ke správným informacím jsem se dopracovala a navíc našla subkulturu, jež se mi líbí, ale nepovažuju se za jejího člena, a taky pár moc dobrých kapel, jež mi zůstávají na playlistu.

Na závěr básnička, která mě napadla odpoledne ve vaně.


Pozérka

Byla jedna holčička
děsně ívl ghotyčka.
Bála se jí celá ves,
všem z ní jde hrůza a děs.
Vždyť hlásí se ghotismu
a holduje satanismu.

Poradil jí WeríííseQ,
nechť založí blogíííseQ.
Rada se jí líbila
a další se jí hodila.
Našla si tam kámošky,
cool ghotycké divošky.

AFFSek teď už má tucet,
ale našla jinou, jíž je dvacet.
A diví se velice,
že ta píše o gothice.
Její články jsou tak jiné,
ty kapely jsou fakt divné.

Málem dostala ránu do týla,
když četla, že jí facku posílá.
Kvůli nesmyslnému článku
jí chce asi vyhlásit válku.
Pak se tam s ní chvíli hádá,
na čí straně že je pravda.
Použije na ní sprostá slova,
jejichž existence jí není nová.

Druhý den volá WeríííseQ,
že zrušili jí blogíííseQ.
Hned je v silné depresi.
"Říznu se," pak říká si.
Jo, kdysi to byla hoperka,
teď z ní je gothic pozérka.


Říkám si, že kdyby se někde zveřejnilo, že je gothic věřit v Boha, tak tzěm pózerům vystaví papež katedrálu...

(Jestli vám přijde, že článek má rozčilený tón, tak mi to prosím promiňte, jsem opravdu vytočená…)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Stella C. Stella C. | Web | 29. prosince 2010 v 19:26 | Reagovat

Článek se mi líbí. Pravda, svatá pravda, i když myslím, že s emem je to horší, ale teď se to klidní. Aa gothic blogy s gothic obrázky tu byly vždycky, to se nezvedlo teď. Myslím, že pubertálním 12kám nevysvětlíš, že TY máš pravdu. To ti prostě neuvěří. Jinak ta básnička je super. :D
Mimochodem, můžu se tě zeptat. Nevíš, do jakého žánru by se dala zařadit zombie girl? (http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/zombie-girl-28856) A taky bych chtěla vědět, jestli se ti líbí. Mě se strašně líbí její texty a vůbec ta melodie. (a ne, nejsem pozérka :D neposlouchám to jen kvůli tomu, že je to ívl) Díky.

2 Lúthien Lúthien | Web | 29. prosince 2010 v 19:33 | Reagovat

Ach jo...připadám si tak stará :D V těhle všech stylech se fakt nevyznám. Ale bylo to zajímavé čtení, aspoň už teď (možná) vím, co to je gothic :)

3 Áťa Áťa | Web | 29. prosince 2010 v 19:34 | Reagovat

Pozérství? Pamatuju, jak před pár lety začalo EMO šílenství. Pravej emař, tedy hodně citlivej člověk je musel rasit brokovnicí, nebo já nevim, mě by z toho asi magořilo. Bohudík, že metal je pro tyhle dvanáctiletý děcka zatim zapovězenej, protože (chvála) Twilight těžko bude metaláckej. Btw, když koukneš na CSFD, tak další díly tvajlajtu jsou hodnocený už i jako horory, bacha na to :D
Jestli tě takováhle básnička napadla ve vaně, a tys jí nezapomněla, máš můj obdiv, protože já si to hned musim psát díky tomu, že si stěží pamatuju i svoje telefonní číslo... :D
Ale souhlasím s tebou. Bohužel, pozéři jsou a budou, a díky tomu poznáš, kdo jen mele kraviny, a skym si můžeš pokecat, aniž by se při vyslovování oblíbených skupin zakoktával.

4 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 29. prosince 2010 v 19:35 | Reagovat

A co teprve projíždět začínající blogy to je teprve katastrofa.Nejlíp by bylo , kdyby všechny ty rádoby "gothiky ,emaře a spol" společnost odsoudila a oni to neunesli ,což tak většinou taky bývá.jedině tak bude svatý pokoj.Bohužel malé holky jsou dnes drzé a sprarchatělé takže poukázat na to ,že na svůj bložínek cpou blbiny je hned známka toho ,že ten debil jsi tu ty a ony ty chytré marný boj ,ale podle mě je to po chvíli a pát nadávkách od vrstevníků přejde...Pěkný článek ,fakt..

5 Kira Seigi Kira Seigi | Web | 29. prosince 2010 v 19:41 | Reagovat

Pěkný článek (a to soudím z toho, že jsem ho celý přečetla a to se o gothic nijak nezajímám :D).
Ovšem jak už řekl někdo nade mnou, s emem je to pořád horší. Málokdo má ponětí o čem emo je (tolerance, sxe, atd).
Ale pozéři jsou v každé subkultuře, tomu nezabráníš. Ale je fakt, že já jsem taky začínala jako takový pozér, myslím, že tak začínal asi každý. Takže můžeme jen doufat, že jim jednou svitne.

6 Stella C. Stella C. | Web | 29. prosince 2010 v 19:44 | Reagovat

Hele, trochu jsem popátrala po stránkách a našla jsem Alternative/Electronica/Industrial. Ale spíš mi to taky zní jako darkwawe. Ale to je jedno. :P

7 Rabe Rabe | Web | 29. prosince 2010 v 19:46 | Reagovat

jo dneska jsou malé holčičky děsně drsné, ještě jim po bradě teče mlíko ale už jsou EMO, Gothic a já nevím co ještě, tyhle 10leté holky prohlašující se za satanistky ve mě vyvolávají záchvat smíchu, kdyby se tak viděly jak jsou trapné

8 Smirky Fortuna | Alia Smirky Fortuna | Alia | Web | 29. prosince 2010 v 20:21 | Reagovat

Huhh, já nemám ráda, když lidi všechno škatulují. Máš třináct a vyhlašuješ se za goth? Jsi pozéř. Máš třináct a posloucháš, abych řekla něco komerční a s nálepkou "děsně gofické", Nightwish? Jdi do háje, satanisto. Lidi jsou děsně úzkoprsí.
Mívám černé linky, takže jsem emo, poslouchám metal, túdiž mě maj zapsaou jako gothičku, dokonce si pustím punk, jelikož jsem anarchista ( ehm, ehm, ehm), nosím černou, protože mám tendence k sebevraždě, místy si žiju ve svém fantasy světě, čili jsem psychopat, na internetu používám přezdívku, což znamená, že trpím schizofrémíi,.. a mohla bych pokračovat.
Možná jsem štěne, kterému ještě nedorostla skřupinka na hlavě, ale to, že když cvaknu článek o, čijávím, Sex Pistols, hned neznamená, že si hraju na tvrdou punkerku/anarchistku/cokoli, co s tím dnešní lidé spojují. A naopak. Někdy pozéři opravdu dělají z nějakého "stylu" něco naprosto jiné.
Whahh. Zase chaoticky-spamérsky-irritující komentář, který je mírně proti, ale v zásadě vlastně ne, což neznamená, že s daným názorem úplně souhlasí, ikdyž.. blah blah blah. Nezabíjejte mě, jsem v tom nevinně. Jsem totiž idiot. Jen tak trochu, trolilinku...

9 Moi-personne Moi-personne | Web | 29. prosince 2010 v 22:29 | Reagovat

Dobré :D. Vzala jsi to z trochu jiného konce, než já se svým naučným článkem, ale zase je to působivější :D.

10 Dark-Morticia Dark-Morticia | Web | 29. prosince 2010 v 23:01 | Reagovat

Já jsem sice metalistka, ale jak už jsem psala na svém blogu: Takové lidi (pozéry) bych vyliskala, nakopala bych je do pozadí nebo zakopala pěkně hluboko...
Horší je, že pozérů se prostě člověk nezbaví a jsou asi v každém stylu...
To víš-Bravíčko-už zase napsali jeden smysluplný článek o gothic stylu. Fakt-já jsem metalistka, ale tohle mě štve: http://www.bravo.cz/news/207-gothic?theme=21

11 Christina Christina | Web | 30. prosince 2010 v 12:42 | Reagovat

tak ta básnička mě tedy pobavila!
povedla se ti, dosti výstižná!
mě gothika (jako hudba) opravdu nic
neříká, ale jto věc názoru ;)

12 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 30. prosince 2010 v 13:53 | Reagovat

[3]: Já měla co dělat, abych si jí zapamatovala. :)

[4]: Je to takový marný boj no, ale zase můžem se o to pokusit, když jim to řeknem slušně, třeba jim fakt svitne.

[8]: Jako jo, ne každá třináctiletá holka musí být pózer, ale když mrkneš na kusowkový blogíseQ plný tvajlajtu a majitelka hrdě prohlašuje, že je gothic a ve stejnojmenné rubrice má hovadiny, tak tam asi bude něco v nepočádku.

Jinak s tím škatulkováním máš pravdu, stačí si vzít černý tričko a mýt linky, hned na tebe řvou "emouši, emo!" A když se jim to snažíš vyvrátit, tak máš smůlu...

[10]: Za tohle evážně uvažuju, že jim napíšu do redakce. taky nejsem gothička, ale vadí mi, jak publikujou nesmysly. A ještě ke všemu v časáku, po jehož obsahu jde spousta puberťáků jak Rrusáci po žvýkačkách (za komoušů).

[11]: Děkuju :)

13 veruce veruce | Web | 31. prosince 2010 v 6:47 | Reagovat

Myslím, že těm děckám to nemá cenu říkat... Krom toho oni takhle dlouhé články nečtou, kdo ví, jestli si pořádně přečtou to, co kradou k sobě na blogísky. Vzhledem k medializaci pojmu gothic s tím ti věci znalí moc neudělají...
O spojení Tvajlajtu a ghoutik se nevěděla, no nazdar...

14 marieke marieke | Web | 31. prosince 2010 v 12:14 | Reagovat

Básnička se povedla! :-)))
Jo, je vtipné (nebo spíš smutné?), že ty malé zloghotyčky vůbec neznají Joy Division, Bauhaus nebo Cruxshadows.
A spojení Sajrajtu s gothic mě taky překvapilo/vyděsilo.

15 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 31. prosince 2010 v 12:52 | Reagovat

[13]:

[14]: To se to totiž zase trošku omlelo v Bravíčku...

16 Elisabeth Rose Elisabeth Rose | Web | 10. dubna 2011 v 15:01 | Reagovat

Ta básnička je originálna... :D
Inak s tvojim článkom súhlasím...

17 VIVH VIVH | 13. srpna 2011 v 6:14 | Reagovat

Tady se hlásí takový drobný zbloudilec..náhodou jsem narazila na tvůj blog(tedy možná spíš na váš blog..nechci být jako mé vrstevnice a hned být ''kámoškou,,)..no jinak zpět k tomu co jsem chtěla napsat.Tento článek musím velmi pochválit!Jedním z důvodů je,že se nechci zařazovat do žádného stylu..jsem dost mladá(možná spíš malá)..na to abych se označovala za gothičku,metalistku..či so všechno..ale pravdou je,že hlavním důvodem jsou určitě zmíněné šílené pubošky co si myslí,že když znají jednu či dvě písničky od Nightwish a ven nevylezou bez černých hadrů..že jsou naprosto nekomereční a mají svůj super styl..je pravdou,že u mě také převládá temná barva..ale rozhodně nehodím ven pouze v černé..jednak pokud je někdo od hlavy až k patě v černé..tak jeho oblečení naprosto zanikne a slije se do jedné temné skvrny..a pokud jde o hudbu také se nemohu zařadit..protože mám velkou slabost pro Sisters Of Mercy,Bauhaus..no pro takové ty ''známé,, gothic skupiny..ale zase se nebráním rocku..já nevím například už od útlého dětství jsem zbožnovala Aerosmith..a řekněme na rovinu..Aerosmith nemají s gothic hudbou prakticky žádné spojitosti...poté ještě k předraženým gothic shopům jako Nosferatu,Red Raven..atd..tak musím uznat,že některé věci bych tak úplně neodsuzovala (nejspíš kvůli tomu,že mám doma boty ze zminovaného RR)..ale zase mít všechno pouze z těchto obchodů je zbytečně drahé a stává se velmi často,že to bude mít prakticky každý kdo v takových shopech nakupuje..já třeba mám v oblibě trička s oblíbenou kapelou na nich není nic špatného..tady podle mě..a také musím ještě něco prásknout..i na mě je vidět vliv komereční společnosti..spíše než v oblékání tak možná trochu v hudebním stylu..například mám ráda velmi známou finskou partičku H.I.M...sice je to ''love-metal,,..ale podle mě spíš pop-metal..ale co?!..snad není nic zlého když si vyjdu v tričku H.I.M.,ne?Myslím si,že je pouze špatné když někdo řekně,že má rád určitou kapelu a doma nemá ani jediné CD od nich..to je také podlě mě vidět na těch puboškách..které mají písně pouze ve svých super cool MP3 přehrávačích a doma maj maximálně tak CDéčko s Dádou a její dětskou diskotékou,protože to je poslední CDéčko co jim koupili rodiče..možná je tenhle komentář zbytečně dlouhý,trapný..nebo cokoliv jiného..ale je to jen můj anonymní názor..a ještě musím vážně pochválit autorce její blog..to je vše..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick