Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Stávka. Má smysl?

8. prosince 2010 v 13:02 | Monica Otmili |  Politické okénko
Ať jste malí, nebo velcí, všichni to víte. No dneska není jen tak obyčejná středa, dneska je hromadná stávka. Takže někteří stávkují na ulicích, nespokojeni se svým platem a s tím, jak to u nás vlastně chodí. A některá děcka jako já, se válí doma u kompu, protože škola má dnes zavřeno. Ale já tady nechci pitvat, jak moc je to super, že se můžu válet doma. Podívejme se na to z jiného úhlu.

Předevčírem nám naše třídní rozdala papírky s informací, že ve středu vyučování neprobíhá. Na mou následnou otázku - Paní učitelko, mám dotaz, stávkujete proto, že chcete, aby vám plat nesnižovali, nebo proto, že chcete dostat přidáno? - mi odpověděla: "Nekomentuji." Copak jsme na to malí, abychom se dověděli pravdu? Od mala se nám lže (sice za účelem, aby z nás vyrostl normální člověk, ale) - začíná to pohádkami (bohužel ne vždy vyhraje dobro), přes Ježíška s Mikulášem až po to, že děti nosí čáp, či se jen tak prostě narodí. Já myslím, že tohle je přirozené, ale zamlčování situace ve státě, ve kterém jednou budeme pracovat/podnikat a živit svou rodinu je nesmyslné. Byť nás chtějí ušetřit starostí, když jsme malí. Tak jsem se ještě tentýž den vydala za (soudružkou :D) učitelkou na Občanskou výchovu. Ta mi řekla, že důvodem jejich stávkování je vlastně obojí. No jo, že mě to hned nenapadlo, když už by jim mohli slíbit, že jim platy nesníží, tak můžou i těch pár stovek přidat.

Je tady však jedno velké ALE. A toť být důvod, že stát na to ty peníze prostě nemá. A vyčarovat jako v pohádce nejdou. Jak si lidé představují zvýšení platu ve státě, kde je státní dluh ve výši bilionu korun? Vždyť to je jako tahat peníze z černé díry. Na druhou stranu, za to, že je dluh tak vysoký určitě ti lidé, co den co den chodí do práce, vzdělávat naše děti, zachraňovat životy, nebo třeba důchodci, co 40 let makali za vidinou odpočinku a zajištění v důchodu, maminky na mateřské, nebo dobročinné organizace, nemohou! To je jako vlastní záhuba. Myslíte, že by myš vymyslela pastičku na myši? Asi ne, co? Za to opravdu mohou naši politici. Takže když je zle, nedá se podle nich dělat nic jiného, než zvýšit daně, strhávat platy a propouštět. Ano, je to standartní postup. Jenže u nevinných lidí. Co takhle začít ve vlastních řadách? Je pravda, že ty politiky si lidé volí. A rozhodnutí je na nich. A proto ty kampaně, lidé volí ty, kteří slíbí lepší podmínky, nebo podle toho, co daná strana nabídne. A po volbách? Sliby chyby! Kolik, z těch slibů, co slibovali přes kampaně (placené z našich daní), se vyplní? 0,1% ? To je fakt hodně… Avšak jsou stornovat volby? Jistě, že ne, tak mají lidi smůlu. Tohle je podvod. A o korupcích už ani nemluvně. Když politici lžou vlastnímu národu, jaká je státní budoucnost? Celkem by mě zajímalo, do jaké situace porodím děti, jenže kvůli hromadě lží mám při slově budoucnost před očima mlhu.

Jenže kam se to dopracovalo, tam to teďka je a vrátit to nejde. Kdybychom se mohli do minulosti vrátit, možná by se našel někdo, kdo by to trochu přeorganizoval, jenže tak vyspělé lidstvo není. Takže žádat peníze "z černé díry" je nesmysl. A jak sleduju zprávy o stávce, někdo tam mluví o kultuře. Tenhle stát ji už jaksi opomíjí. Toť fakt. Ale že chtějí třeba divadelní hráči dostat přidáno, to se divím. Ano, je to žalostný plat, ale když jim bylo šestnáct a s touhou se rozhodli, že budou děla to, co je baví, divadlo, tak tehdá se na peníze nehledělo. Je vidět, kam jsme to i my dopracovali. Teď už většina lidí pracuje jen za vidinou peněz, ne za vidinou toho, že mají práci i jako zábavu a když byli mladí, tohle byl jejich sen. Na druhou stranu ale chápu ty, co šli dnes stávkovat za vidinou, že jim ty platy nesníží. Ano, když už zvýšit nejdou (a třeba ti hasiči, sanitáři, učitelé by si to opravdu zasloužili), tak ať jim už aspoň neberou, to co dostávají právem a vezmou si ze svých řad. Nevěřím, že žádný politik nemá vůči státu ani malilinko černého svědomí.

Takže i přesto, že stávkovat za vidinou vyšší mzdy mi přijde nesmyslné bych se ke stávkujícím
připojila.
S obrovským papírem s nápisem: Jsem ještě dítě, nepracuju, ale to neznamená, že mi do toho nic není! Za pár let pracovat budu. A jak to tady za těch pár let bude vypadat, když už to špatně vypadá i teď? Do jaké situace porodím své děti???!!!
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 8. prosince 2010 v 13:47 | Reagovat

S naprostou většinou souhlasím, akorát bych se zastavila u toho, že dneska lidi pracujou pro peníze a ne pro to, že je to baví.
Je opravdu málo lidí, kteří mohou vykonávat práci, která je baví. Většina totiž musí vzít "aspoň něco", aby neskončila hlady na ulici a to něco, co se jim naskytne, má do jejich vysněné práce opravdu daleko. Pochybuju například, že někdo z těch, co pracují ve výrobě snil o tom, že bude montovat součástky do něčeho, kolikrát jsou to i lidi se slušným vzděláním, ale prostě jinou práci nedostanou.

2 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 8. prosince 2010 v 14:00 | Reagovat

[1]: To je pravda, ale najdou se lidi, kteří o svém povolání snili a teď skutečně na něm nevidí nic než peníze.

3 signoraa signoraa | E-mail | Web | 8. prosince 2010 v 14:21 | Reagovat

Stávka stejně nic nevyřeší.
A co mě na tom všem štve úplně nejvíc?
To, že odborářští bossové z teplíčka svých komfortních kanceláří pronáší velkohubé proslovy, aby "zblbli" odborářské davy. A ti pak šlapou mokrým sněhem a vykřikují hesla (pokud ovšem nejdou raději nakupovat dárky po Praze) a ve finále se stejně nic nezmění.
Senát totiž nestihne odhlasovat zákony a vše zůstane při starém. Mám pocit, že žiju v nějakým divným světě, nebo se dívám na nějaké ujeté absurdní divadlo.

4 Destiny Destiny | Web | 8. prosince 2010 v 15:00 | Reagovat

1/4 škol stávkuje, 2/4 mají zkrácené vyučování, 1/4 normálně funguje, no a hádej, co jsem si vysloužila já :/

5 marieke marieke | Web | 8. prosince 2010 v 20:23 | Reagovat

Taky si už dlouho myslím, že jestli chtějí politici tak vehementně šetřit, měli by začít ve svých řadách. Ale ne, oni radši škrtnou platy a výhody obyčejným lidem, sami si na svoje platy, auta a dovolené (které jim stejně platíme z daní) nesáhnou...

6 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 8. prosince 2010 v 20:29 | Reagovat

[5]: Tak tak, v ČR šli (teď už tam dohazujou kámoše a známé) lidi do politiky za jedním účelem - nahrabat si kapsu, a když by je to mělo nějak ohrozit, však lidí, co makají na daně je dost...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick