Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Jenom jedna?

5. prosince 2010 v 21:35 | Monica Otmili
No uznejte, není to málo? Jedna? Kolik knížek vlastně přečte průměrně Čech za rok? Nevím, ale říká se, že když jich přečteme šest, tak jsme dobří čtenáři. Možná lidé, co přečtou těch šest knížek za rok můžou vybrat jednu. Ale co já, když jich přečtu za rok pětkrát tolik, ne-li více?

Bez čtení si neumím život představit, stejně jako bez hudby. Jenže tu poslouchají všichni, čtení tak populární není. Ale proč sakryš? Copak není příjemné uvolnění posedět v křesle s horkým čajem a knížkou, ponořen do děje, jiného světa? Pro mě teda určitě ano. Myslím, že ale vybrat tu nejoblíbenější by podle mě nešlo. Zkusím se tedy rozepsat o některých, které mě hodně zaujaly poslední dobou. Dívčí literatura typu Gossip Girl, knížky od Lenky Lanclové, knížky o rozmazlených amerických slečinkách mě skutečně nezajímají. Teda kdysi jsem četla knížky Jacqueline Wilsonové, jenže ty její příběhy umí opravdu upoutat, a nejsou jen o holčinách, které mají trable s kluky. Takže v těch dvanácti letech bych to mohla i doporučit. Jenže která dnešní moderní a cool dívčina bude hltat knížky? Když jsem byla ještě mladší, mamka někde objevila staré knížky od Amálie Kutinové o Gabře a Málince. Byly teda úplně na salát, ale když se poskládaly a přeluštily (mě ale valašské nářečí nedělá problém), tak se člověk smál i na zemi. I te´d si je ráda přečtu, myslím, že aspoň jednou za rok. Žádné americké pipinky, ale venkovská česká děvčátka tropící darebnosti, jak ve valaštině říkají. Takže vlastně o tom by se dalo říct, že jsou to mé hodně oblíbené knihy. Ale nepovažuju je za nejoblíbenější. No, zpět k těm, kterým patřila má pozornost nedávno.

  1. Čachtická paní od Joža Ninžánského. Jelikož se mi historické romány líbí a tahle knížka byla ještě ke všemu tlustá (610 stránek), takže něco pro mě.

  1. Jana Eyrová od Charlotte Brontëové. Starý, avšak zajímavý příběh patřící k světové literatuře, takže myslím, že není co dodat.

  1. Dvojí tvář, Elizabeth George. Poutavá detektivka s rozepří mezi "normálními" angličany a pákistánskou komunitou. Vzhledem k tomu, že se celkem zajímám o náboženskou problematiku a z knížky se dají vyčíst i různé "poznámky" z prostředí islámu, mě kniha hodně zaujala. A opět má něco kolem 600-ti stránek. :D

  1. Ukradené dítě, Keith Donohue. Fantasy odehrávající se na Zemi. Knížka vypráví o šotcích, jež unesou lidské dítě a jeho existenci v rodině nahradí někým z nich. Oba dva, jak unesený, tak podvrženec pátrají po své identitě, jež zapomněli. Poutavý příběh vyprávěný chlapcem - unesený a jeho "nástupcem". Určitě doporučuju.

  1. Výjimečná, Kristen Cashoe. Další fantasy, tentokrát ze světa Výjimečných, kde je hlavní rolí dívka, výjimečná v zabíjení a přežití.

Jináč nyní čtu Levou ruku Boží od Paula Hoffmana a chystám se na Kladivo na čarodějnice. No jo, já mám fantasy a historické romány ráda.

Nejlepší na knihách je, že i když už si myslíme, že vše, co by nás mohlo zaujmout už máme přečteno, objeví se něco dalšího, takže pořád je co číst.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 gladuska gladuska | Web | 5. prosince 2010 v 21:40 | Reagovat

Wow, máš nádherný design blogu! Já si dneska vyráběla novej a myslela jsem si, že je pěknej, ale když vidím tenhle, tak se mi ten můj zdá hroznej.. :D  :)

2 Vanesa Vanesa | Web | 5. prosince 2010 v 21:47 | Reagovat

Moc pěkný dess.

3 Happy-Lady♥ Happy-Lady♥ | Web | 5. prosince 2010 v 21:48 | Reagovat

:-)

4 Dáda Dáda | Web | 5. prosince 2010 v 21:51 | Reagovat

Ten dess je fakt pěkná...joo jen na tu otázku "Kolik knížek přečteme za rok!...Já 96 :D:D..tlustých..Co jsem potom já..? Když ten se 6 knížky je dobrý čtenář?? :D

5 The The | Web | 6. prosince 2010 v 22:10 | Reagovat

Šest knih a jsi dobrý čtenář? To mě podrž. To jsem asi mega-ultra-extra-moc-super-dobrý-abůhvícoještě čtenář.
Ono je fajn, i když si dnešní puberťačky s takovou láskou čtou Stmívání. Uznávám, je to strašlivý brak. Nemám ráda ani tu knihu, ani ten film, ani styl psaní Meyerové. Ale co je na tom dobré je, že konečně přinutila lidi číst. Knížky. A když tě něco baví, zkusíš to znovu, ne? :)
Ale to jsem asi trošku odbočila, tuším.
Jana Eyrová! ^^ Moje milovaná knížečka. Kdy se mi zase vrátí? :D (vtip)
Což mi připomíná, že bych ti mohla půjčit Na větrné hůrce..a vůbec, já toho mám dost, stačí se zeptat pojízdné knihovny The. :D
A závěr? Miluju knihy. Protože podněcují představivost. Protože..protože. Je tu tolik důvodů, že se mi to vůbec nechce vypisovat (gomen, gomen).
Takže..zůstaň takovým čtenářem, jakým jsi, milá Monico. :)

6 marieke marieke | Web | 7. prosince 2010 v 20:40 | Reagovat

Taky miluju knihy a literaturu všeho druhu a nedokážu si bez nich představit život. Ani e-knihy a čtečky mě nelákají, možná je to fajn v tom, že přitáhnou ty, co by jinak nečetli, ale už to ztrácí to své kouzlo-posezení v křesle s čajem jak píšeš, listování stránkami...<3 Dnes jsem narazila na tento článek:http://www.novinky.cz/domaci/218961-znalosti-ceskych-zaku-se-zhorsily-nejvic-ze-vsech-sledovanych-zemi.html Matematiku bych ještě pochopila :-D ale to s tím čtením a porozuměním textu je fakt smutné :-( Ale to není vina jen škol, ale celkově toho, jak čtou dnešní děti čím dál méně :-(
Jinak, kolem těch 5 knih přečtu tak za měsíc :-D Někdy více, někdy méně, podle toho, jak mám čas :-)

7 veruce veruce | Web | 8. prosince 2010 v 6:47 | Reagovat

Též velice ráda čtu, jen mě mrzí, že kvůli nedostatku času toho nestihnu přečíst tolik, kolik chci :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick