Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Gothic = Emo? Odkdy?

1. prosince 2010 v 21:06 | Monica Otmili |  Gothic - subkultura pod lupou
Máme 1. prosinec, jak to vypadá v Praze, radši ani nebudu popisovat. Ale o sněhu a zimě napíšu jindy. Jak jsem si totiž ovšem mohla všimnout, gothika je opět populární. Ten článeček, který má snad nespočet ghotyck blogísQů se zase objevil a hned několikrát. Když zadáte na blog.cz ve vyhledávači "gothic", nebo radši nějakou zkomoleninu, vyjede vám spousta článků z podzimu 2010. Vzhledem ke stylu psaní je jasné, kdo je asi psal. Někde je blud méně, jinde se člověk nestačí divit. Nemyslete si, že k tomu budu lhostejná. Jak se totiž zdá, někdo, kdo nemá o subkultuře ani páru, ale přesto o ní napíše (pokud nezkopíruje ten důvěrně známý) článek, samozřejmě že nezná rozdíl mezi GHoTYKoU a GOTHIKOU.

Když bychom se puberťáků (kdo jiný ty blogísky vlastní) pozeptali, co podle nich znamená pojem gothic, můžeme je rozdělit do základních třech skupin, podle toho, co se dozvíme (jinak ty asi 3% co čirou náhodou pravdu znají, nepočítám).
První skupina by se přikláněla k tomu, že gothic je módní styl, kde převažuje černá barva. To je ta lepší varianta. Druhá skupina by řekla, že je to ten škaredý černý styl plný brutality, krve, depresí, gothic metalu a kde je základem zlo a satanismus. To je ta mnohem horší varianta. Zajímavé je ale, že když je subkultura tak "zlá", kde se ti pozéři pak berou… (to nás napadne rychle). A třetí skupina nám řekne, že gothic je to samé co "EMO" - deprese, smutek, černá, žiletky… (Myslím, že většině z vás je jasné, proč jsem dala EMO do uvozovek.) Když zatím pomineme, že ani jedna z těchto skupin nemá pravdu, důvod mého článku je právě ta třetí skupina.

Když to vezmu zhurta - který pitomec to vlastně vpustil do světa? V Anglii, kde jsem byla před pár měsíci, se mě zeptala jedna holka asi o třídu níž, jestli mám ráda EMO. Já jsem jí řekla, že to moc nemusím, že radši mám gothiku. A ona se mě zeptala: "A jakej je mezi tím rozdíl? Žádnej? Hm?" "Celkem velkej, co třeba hudba?" "Hudba,"řekla, vyvalila oči a dál už mlčela. Takže ten, kdo vpustil tuhle bludu do světa (nemusela to ani být konkrétní osoba, ale nějak to zosobnit musím), patrně nevěděl, co mají tyhle dvě subkultury za základ. No, to je právě ta hudba. Obě subkultury mají v té své svůj základ. A jaká hudba to je?

Na seznamu oblíbených kapel pravé/ho emaře/emařky
totiž nenajdeme Tokiáče (Tokio Hotel) nebo Cinema Blivajz. Emaři polouchají screamo, emocore, a dál bohužel nevím. Ale vím jistě, že žádné blbosti komerčně nazývané "EMO" to nejsou. Stejně tak se pravému (pro pózery TRUE, aby pochopili) gotikovi zatočí hlava, když se ho zeptáte, jestli je jeho nejoblíbenější skupina Nightwish nebo Evanescene. (A o dalších výmyslech ani nemluvně.) Ale skupiny Joy Division, The Crüxshadows, Bauhaus
atd. jim říkají víc než kde co jiného. Gothic rock, death rock, post punk, darkwave, dark electro, to je gothic hudba. Žádný metal, ten nechme metalistům.


Děti, pořád si myslíte, že se gothic rovná EMO? Rovná se screamo a emocore gothic rocku, post punku a darkwave? Jestli jo, tak jsem osminohá špageta s hlavou mořské hvězdy s nápisem I ♥ Tokio Hotel, přivázaná na tkaničce rádoby emařky.

O gothice se toho dá napsat spousta, já však udělám jakési krátké shrnutí. Co patří ke gothice: gothická hudba (již zmiňované, co do ní zapadá), fascinace tajemnem, určitá gothic móda. Co ke gothice nepatří: satanismus, metal, zlo, sebepoškozování. Je to vážně jen stručné, neboť důvod mého článku je jiný.

A s emem je to podobné (také se dá napsat mnohem delší charakteristika) : EMO hudba, EMO móda, a dále bohužel nejsem informovaná. Opět žádné žiletky, Tokio Hotel, neustálé brečení, sebevražedné sklony atd.

Doufám, že chápete, o co jsem se článkem snažila s nadějí, že nějaký puberťák, co si pořád myslí, že EMO = Gothic si to přečte. Vzhledem k tomu, že to má pro děcka zajímavý název (no jó, emo a ghotyk te´dka opět letí), tak by se na to mohl někdo nalepit. I z toho velice stručného charakteru se dá poznat, že obojí je o něčem jiném. Ano, i já jsem ještě před pár měsíci pořádně nevěděla, jak si vlastně gothiku a EMO pořádně definovat. Naštěstí jsem se ke správným informacím díky skupince blogerek
dostala celkem brzo. Myslím, že každý po pravdě jednou pátral a je jasné, kam se dopátrali ti, co bludné články o subkulturách píší, a kam zase ti, co neúnavně, avšak s nechutí autory blábol napomínají a snaží se jim je z hlavy vyvrátit.
            
       (Pokud jsem v článku zveřejnila nějakou bludu, a vy o ní víte, prosím honem rychle informovat, ať ji spatří co nejméně očí.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 The The | Web | 6. prosince 2010 v 22:03 | Reagovat

Tož to. Já gothička nejsem..ale bludy do světa snad nevypouštím.
Ale tvůj článek je fajn. A vůbec. Ale ty víš, co tím myslím, protože mě znáš..viď? :)

2 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 7. prosince 2010 v 17:38 | Reagovat

[1]: No jo no, za to může to naše "propojení" :)

3 Chloë Noir Chloë Noir | Web | 8. prosince 2010 v 9:35 | Reagovat

Pekne pekne :)
Samozrejme goth a emo majú niečo spoločné...ale asi len to, že o nich všetci píšu nezmyselné bludy a spájajú ich s vecami, s ktorými nemajú nič spoločné :)
Mimochodom, budem môcť neskôr zverejniť tento článov v goth klube? :)

A čo sa toho týka, ospravedlnujem sa, akosi som prehladla tvoju otázku v guestbooku. Cruxshadows...no, oni sú asi skôr darkwave a našla som ich aj medzi synthpop. Ale skvelá kapelka  to je :D

4 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 9. prosince 2010 v 18:15 | Reagovat

[3]: Pokial ma uvedeš ako autorku, tak možeš :)

5 marieke marieke | Web | 9. prosince 2010 v 21:25 | Reagovat

Souhlasím s tebou. Jinak k tvému komentáři u mě: Myslela jsem to spíš tak, že styl oblečení i líčení mají gothický. Ten článek byl tentokrát zaměřen na vzhled a ne na hudbu :-)

6 Nebožka Nebožka | Web | 10. ledna 2011 v 14:10 | Reagovat

A já stejně jako to emo = gothika nemám ráda ani spojení gothic metal.
Spousta lidí se proti tomu ohrazuje, ale podle je to totéž co symphonic.
Spojení gothic metal mi připadne stejně nesmyslný jako gothpop. (To taky neuznávám:D)

7 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 10. ledna 2011 v 15:58 | Reagovat

[6]: Já to též neuznávám, vznikaj kolem toho akorát bludy.

8 Dark Death Angel from Hell Dark Death Angel from Hell | Web | 21. dubna 2011 v 21:58 | Reagovat

Nemám ráda emo... Zajímavý článek. Vypadá pravdivě aspon tím, že se liší od těch ostatních je jiný. Miluju gothic styl a gotiku. Ve škole mi říkaj že sem emo. Takže třetí skupina. Ale jak na to koukám sem spíš Gothic/Metal podle tý hudby... Ale oblíkám se gothic... atd... Poslouchám toho hodně...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick