Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

100% BIO? Nesmysl.

26. listopadu 2010 v 16:36 | Monica Otmili |  Rukověť spotřebitele
Kdo sem občas zavítá, tak už nejspíš zná takový můj "seriál" o kvalitě vs. ceně potravin. V jednom z těchto článků se zmiňuju o BIO potravinách. Psala jsem, že mám už delší dobu zálusk napsat o tom článek. A vzhledem k tomu, že mám nyní kvůli nemoci (…) dost času, tak právě své tvrzení splním.

Pro ty co nevědí (předpokládám ale, že jich je málo) - BIO je označení pro potraviny, které jsou vypěstované zcela přírodně - žádná umělá hnojiva, odpuzovače škůdců atd. Z toho by mohl vyplynout i stravovací styl. A na jednom raději nezmiňovaném blogu jsem se dočetla, že BIO je i životní styl. (Btw je to výplod mysli asi tří 12-tiletých slečen a "styl" nemá nic společného s těmito potravinami. Ale tak proč se nestát BIO potravinou, že? :D ) No, ale to už bych sešla z cesty. Samozřejmě BIO všude doporučují, jak je zdravé atd. Jenže dříve se na nějaké takovéhle hovadiny vůbec nehledělo - člověk si vypěstoval svoje, nebo zašel do krámu na konci vesnice, popadl pytel jablek, zaplatil a šel. Takže ideologie lidí nakupující kvanta těchto potravin a zároveň myslící, jak se skvěle starají o rodinu a jak je to pro ně zdravé, mě neustále překvapuje.

Ale já mám na to názor celkem jasný. Když totiž vejdete do supermarketu a zastavíte se u beden s jablky, tak mnohdy dávají normální jablka (A) vedle BIO jablek (B). Zahrajeme si takovou tu dětskou hru Najdi rozdíl. Jeden rozdíl najdeme okamžitě. A patrně taky jediný - cena jablek B je asi třikrát vyšší než u jablek A. Jsou snad jablka B červenější, větší, lesklejší než druhá jablka? Ne! Tudíž skutečně jediný rozdíl patrný na pohled je cena. No přece se v obchodě jen tak nemůžeme zakousnout do obou druhů jablek, abychom posoudili chuť. Vyplývá mi z toho tedy otázka: Není BIO jeden velkej podvod? V dnešní době se lidé snaží lidi zbohatnout i na cizím neštěstí (o tomhle jste určitě slyšeli v souvislosti s případem ztracené Aničky. Říkám, že dostat se mi ten chlap pod ruku, tak nevim, jak by dopadl.). Také jsem psala článek o prasečí chřipce a jejích vakcínách, u níž zastávám stejný názor (tady). Proč by teda nějaký takovýhle člověk za vidinou peněz něco nevymyslel, že? A nad vodou ho drží právě to, že ten podvod člověk v obchodě nerozezná. Zjistí to až doma, pokud bude jablko B chutnat úplně stejně jako jablko A. Navíc mi je BIO podezřelé ještě z jedné věci - celé ty roky, co se pěstuje ovoce a zelenina pomocí chem. hnojiv, stačilo potravinu pořádně umýt a 99% lidí, co to takhle praktikovali, to nic neudělalo. Takže běžte do prdele s BIO ořechama (určitě vám docvaklo proč )! Jakmile se ale objevilo BIO, tak teď by už nestačilo ani umýt si jablko v BIO vodě (s tím někdo přijde za rok a budou to prodávat v půl litrových petlahvích za stovku), aby to bylo zdravotně nezávadné. (A ten, kdo vyvine 100% nezávadný BIO vzduch, ten by mohl dostat nobelovku :-) A to bude stát kolik?)

Taky mě dostává přemrštěná cena i "obyčejných" potravin - jdete do Alberta, že vezmete dětem něco čerstvého a zrak vám padne na velké ostružiny. Za vašeho mládí jste si je běželi nasbírat do lesa, nebo vám je přinesla do města babička z vesnice. Tady jich je 120 gramů za 59,90 a čerstvě skutečně nevypadají. No co, ale je to zdravé, aspoň z toho budou děti něco mít. Pro vás mám jeden návod: kupte si v zahradnictví malý šlahoun ostružiny a pěstujte si svoje. My to tak taky děláme (a nemáme jen ostružiny) - koupili jsme od Starkla a poslední ostružiny nám dozrály před týdnem (a to to pěstujeme v Praze!), kytka roste, plody jsou sladké a je to 100% BIO. Takže nejlepší způsob na BIO potraviny je pěstovat si svoje. Sketečně k zamyšlení - co bude příště? BIO Super Plus Pemium?
Ale myslím, že tyhle potraviny nezpochybňuju jenom já, já se spíš divím, že se i přes všechny pochyby, co lítají světem někteří lidé skutečně chytili.

Mimochodem, vůbec nevidím logiku v BIO banánech (o to více v sušených) a ořechách. Banán má tak dobrou slupku, že 95%
těch hnusů, které nás jednou určitě zabijou (vždyť proto to lidstvo už dobrých 30 let jí) by jí ani neprošlo. Teda pokud není rostlina stříkána chemií už od prvního stébla.

Netvrdím zase, že se na trhu nenajde 100% BIO potravina, ale návod, jak jí rozpoznad od podvodu vám asi nikdo nedá jiný, než to zkusit koupit… (V 21. století jsem četla o tom, jak je to se slupkami ovoce, pod nimiž se usadí nejvíc chemikálií. Broskev vyhrála a doporučili ovoce na prvních třech místech kupovat v BIO kvalitě. Ale jestli je ta broskev, co jsem koupili za dvacku
skutečně nefalšovaná, to už se zase nedozvíme.) Takže 98% tohoto výmyslu, jak zase zbohatnout nevěřím, neboť to poznat nejde. Někde jsem zase četla, že udělali test na sýkorkách - do jednoho krmítka dali slunečnicové semena a do druhého hned vedle ta samá semena, akorát BIO. A ptáčci prý sezobali jenom ta BIO semínka. Ale zase je lepší, koupit si pytlík nevyloupané slunečnice v zahradnictví a můžeme si pěstovat slunečnici svojí, než kupovat předražený BIO pytlíček. Pokud budeme chtít, tak se totiž můžeme zaručit tím, že to naše vypěstované je 100% BIO ;-)


Doufám, že jsem vás délkou článku neunudila k smrti, ale myslím, že v tomhle případě by neměl desetivětý článek cenu.

Vaše "šťavnatá 100% nefalšovaná, zdravotně nezávadná NEBIO Monica Otmili.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 lenny lenny | Web | 9. prosince 2010 v 22:10 | Reagovat

Chceš návod, jak poznáš skutečnou bio-potravinu? Zajeď si pro ni na farmu, kde ji pěstují! Možná tam i zjistíš, jaký je rozdíl mezi pěstováním rostlin na takové eko-farmě a na normálních polích :)

2 Mirec Mirec | E-mail | Web | 18. ledna 2012 v 14:28 | Reagovat

Tady se mi líbí... ;-)

3 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 18. ledna 2012 v 14:37 | Reagovat

[2]: Děkjuju. :)

4 Daweman Daweman | E-mail | Web | 6. března 2012 v 1:04 | Reagovat

No jasnýýýý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick