Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Fascinovaná

22. října 2010 v 17:21 | Monica Otmili
Fantazie. Mysl, imaginárnost, literatura, obrazy. Tajemné světy vynořující se v naší mysli jako realita. Bez fantazie by realita neexistovala, to se vsadím. Inu nové Téma týdne opět udělalo "rozruch" a nebyla bych to já, kdybych se nevyjádřila. Jak jsem zjistila ve třídě, pro někoho magořina (co se dá čekat od dnešních ničehosinevážejících puberťáků; někdy lituju, že patřím ke stejné generaci), pro jiné (bohužel menšinu) všechno. Řadila bych se tedy k druhé skupině. Doufám, že však pro většinu blogerů fantazie, fantasy literatura či obrázky nějaký význam mají.

   Já jsem tím fascinovaná. Dobrou fantasy knížku si přečtu ráda (brzo se chystám se na Výjimečnou od Kristin Cashore). Musím říct, že  fantazii mám celkem bohatou, a někdy z ní čerpám na obrázky. Vždycky jsem měla zájem o magii, nadpřirozeno, tajemné magické tvory a potvůrky.  Ostatně stále doufám, že někteří z nich existují. Ráda bych někde potkala třeba elfa. proto jsem tak ráda jako mladší prolézala houštinami, hrála si na víly a různě se v hrách skrývala před kamennými zdmi velkoměsta. Ráda bych se do těch dob vrátila. Teď už si nehraju, ale v hlavě pořád sním ráda. Vždyť mysl je jedna z faktorů, které nám nikdo nikdy nesebere ani neokopíruje. Je zvláštní si např. při čtení nějaké knížky uvědomit, co se musí honit ostatním lidem v hlavě. S knížkou mi aspoň dojde něco, o čem sní / přemýšlí autor, ale u neznámé osoby, kterou náhodně potkám, si to bude asi těžší. A to nám zase nezbývá nic než fantazie a představy.

   Občas se dá do vymyšlených světů cestovat. Jestli jo, dala bych hodně do toho, abych to mohla zkusit. Ale ovšem jen s jistotou cesty zpátky. Zkrátka jistota je jistota. Často jsem si při takovýchto "myslících" chvílích představovala tu volnost na "druhé straně". Utíkání (doslova) od městské stereotypní reality do té reality druhé, volné, nespoutané, dobrodružné. A čas ve světě druhém by byla pouhá vteřina tady na Zemi.
 Na některém blogu jsem se setkala s názorem, že vlastně Bible je také jedno velké fantasy literární dílo. A tenhle názor se mi jaksi začíná líbit. Nejspíš by neměl, protože jsem byla vychovávaná mamkou a babičkou právě ke křesťanství, ale teď se na té cestě jaksi dostávám k rozcestí pochyb. A jedna cesta je sice čistá, ale nevím, kam vede. Druhá je trnitá, ale mám představu, kam by vést mohla. Spousta zvláště dospělých křesťanů se nejspíše tou trnitou prosekalo, nebo prosekává. A i kdyby to celé byla fantazie, sympatizovala bych spíš se Starým zákonem. Jenže mně se upřímně moc nechce. Skutečně tomu všemu nevěřím. Ale to už nechám na jiný článek.

   Jestli existuje fantasy hudba, k tomu jsem nikdy v myšlenkách nedošla, ale přesto vím, že existuje. Miluju hudbu Lucy Turilliho. Asi ve čtvrté třídě mě s tím seznámil táta jako s gothickým metalem. Tohle tvrzení jsem mu asi po třech letech vyvrátila (gothika nerovná se metal!), je to metal elektro až symphonický, někdy uváděno jako fantasy metal (ani se nedivím :D ). Nic ale nezmění fakt, že je to supr hudba a tu mi nikdo taky nesebere ( :P ). Zalíbilo se mi to už tehdá, někdy v té čtvrté třídě. Dost dobře si pamatuju ten moment, kdy všechny děti ve frontě na školní (velice chutné; vy víte, jak to myslím) obědy na sebe pokřikovaly, a já si pobrukovala melodii Lord of the Winter Snow.  Poslední dobou jsem si začala texty i překládat a Lucu Turilliho i Rhapsody jsem si oblíbila čím dál víc. (No jo, vždyť texty skládá stejný člověk.) A ty texty skutečně stojí za to. Tak vám tady navrhnu zaposlouchat se do jedné ze skvělých písniček. Ne jedné - tady je totiž druhá.  A vsadím se, že fantasy interpretů není málo.

   Už vás tady nebudu zatěžovat přejímáním mého mozku o jiných divokých světech. Ale ještě mi dovolte uveřejnit jeden výplod mé hlavy. Obrázek Černé díry. No, vím, že vypadá jinak, ale tohle je moje černá díra. Psala jsem povídku Černá díra, možná by se obrázek hodil k ní. Jestli si všimnete, ta oranžová koule nalevo s planetkami má představovat naši Sluneční soustavu. Bohužel se mi ale obrázek při načítání trochu scvrknul a z části nenačetl, takže tam nejsou vidět další soustavy, které měly představovat další soustavy - pro mě mimozemské civilizace. V tomhle obrázku vidím jak fantazii, tak dualitu - čmárání tužkou kolem má představovat tmu vesmíru a oranžové koule hvězdy a jejich záři. Očí je sudý počet - máme dvě. Podobná jsou naproti. Dál už pokračovat nebudu - posuďte sami:

cerna dira
Tímto článkem jsem chtěla vyjádřit svůj názor i postoj k fantasy. Ano, patřím mezi tzv. "Fantasyfily". A komu se to nelíbí, ať mi něco políbí. De facto ani nevěřím, že existuje někdo bez fantazie, někdo, komu jsou představy cizí a nesní. Beze snů není realita. Tedy je, ale neskutečně nudná.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ariozyn-ka Ariozyn-ka | Web | 22. října 2010 v 17:41 | Reagovat

wow....super....no a neces juknut na moj blogik ?? :D

2 Hellspy Hellspy | 22. října 2010 v 18:02 | Reagovat

Skvelé filmy na skvelom hellspy.sk! ..Stačí len kliknúť - http://www.hellspy.sk/?hd=2009793

3 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 22. října 2010 v 19:50 | Reagovat

[1]:

[2]: Já vás asi za ty reklamy zabiju! Člověk píše hodinu a půl článek, čeká na normální komentáře a dočká se jen reklam...

4 Polgara Polgara | Web | 24. října 2010 v 12:05 | Reagovat

S tou Biblí souhlasím, jedná se sice o text s velkou dávkou fantazie, ale i text, který nám dal pravidla, jimiž se, ať se nám to líbí či nelíbí, řídíme dodnes.
Fantasy hudba existuje, znám pár zajímavých kousků, ale o autorovi, jehož si jmenovala ty, slyším poprvé, takže děkuji za doporučení. Nicméně, fantazie je krásný svět, který stojí za to navštívít a je jedno jak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick