Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

31. 10.

27. října 2010 v 18:47 | Monica Otmili
     Zda napíšu k aktuálnímu Tématu týdne jsem se rozhodovala celkem dlouho. Nakonec zvítězila má touha dát do oběhu také můj názor. Článek bude kratší než je u mě obvyklé, ale nějak se mi nechce dále rozepisovat. Kdyby název Tématu nebyl Halloween ale Helloween, rozepsala bych se o mé celkem oblíbené power-speed metalové kapele :D.

  
Takže před tím, než jsem se rozhodla něco napsat, přečetla jsem spoustu článků o Halloweenu. Dostala jsem se ke článkům, o jejichž existenci se dalo předpokládat (příznivci, odpůrci,…), další várka byla pojatá stylem Halloween and Twilight, a pak jsem objevila pár zajímavých článků, z níž jsem se dozvěděla spousta věcí, co by mě v souvislosti s Halloweenem ani nenapadlo (Třeba článek u Lúmenn :D ). (O článcích, které se tématu týdne vůbec netýkaly, ale stejně k němu byly zařazené, se ani nezmiňuju.)

   Osobně Halloween moc nemusím. Ano, měla jsem jej pod nálepkou typického amerického svátku. Zvyklejší jsem skutečně na Dušičky. Myslím, že původní podoba Helloweenu jako lidového svátku už je stejně pryč. A teď se akorát setkáváme s americkou podobou plnou dýní a dětí v hororových maskách koledujících o sladkosti. Řekněme si vlastně, kde se to u nás praktikuje tímto stylem? Nikdy jsem se nesetkala s koledujícími dětmi. Spíš vídám v oknech nějaké ty dýně či různá halloweenská lákadla v supermarketech či papírácích.
   Koneckonců 31. říjen se blíží a třeba přeci jen někoho koledujícího uvidím. Třeba kdybych se koukla na hřbitov, objevila bych tam nějaké, kteří dodržují svátek, který měl být původně určený úctě k mrtvým.

   Myslím, že už nemám k Halloweenu coby zmodernizovanému svátku co dodat. Podoba "amerického" Halloweenu se mi zkrátka nelíbí, takže budu nadále "věrná" našim známým Dušičkám.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 The The | Web | 27. října 2010 v 19:04 | Reagovat

Halloween je keltský svátek. Jen tak pro přesnost :)
Já si myslím, že Halloween má před Dušičkami jednu výhodu. Že to stmeluje rodinu dohromady. Děti i rodiče si vlastně užijí nějakou tu "legraci" společně, po tom dni mohou být spokojení a mít dobré vzpomínky. Je to v podstatě takový veselý svátek (keltové se také veselili na pohřbech. Jo, já vím, zase informace, která je mimo.). Zatímco dušičky u nás jsou spíš..truchlivé.
Ale přesto mám taky ráda naše české svátky. A to všechny, až do posledního. Protože je to náš národní poklad, naše tradice a já si myslím, že by se to dodržovat mělo.
Ale i ten Halloween má něco do sebe. Nu což. Za zmatený komentář se omlouvám :)

2 Honzíq Honzíq | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 18:14 | Reagovat

Jo jo , moje řeč

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick