Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Levně, ale kvalitně 2

16. září 2010 v 21:23 | Monica Otmili |  Rukověť spotřebitele
...aneb o našich vietnamských kamarádech a potavinách Clever,Tesco, Albert Quality atd.

Nedalo mi to, a já se musela s tímhle článkem zase ozvat. Teď tedy navazuji na předchozí článek, který mimochodem najdete zde. Opět mě to popadlo, když mamce dorazil poštou leták se vzorkem krému kosmetiky MY Body. Mamka je totiž členkou Billa Clubu. A My Body? To je zase něco od Billy - tentokrát přišli s kosmetikou. Já nevím, každý se dívá na tyhlety výrobky, které jinde než v té prodejně nekoupíte jinak. Já tomu říkám ano, ale opravdu, jak čemu.

Mamka totiž ten vzorek "zázračného" krému vyzkoušela... No, moc dobře to nedopadlo a za 5 minut jí pálil obličej a byla rudá jako rak. Schválně jsem se koukla na leták. 50 ml tohohle krému stálo 39.90. No, tak to už jsem se ani moc nedivila. A když tenhle "zázrak" za pár kaček uvidím, juknu na etiketu, jestli tam bude aspoň napsáno, že je to dermatologicky testovaný. No jo, ale člověk obvzlášť v téhle době nemůže věřit všemu, co kde píšou. Ale doufám, že ti výrobci nejsou svině. Pokud tam nápis nebude, tak se nebudu divit, a pokud jo, tak bude chyba asi někde jinde než jen že je to levné = nekvalitní.

Naopak i Clever (atd.) výrobky mohou být kvalitní. (Což ovšem nejsem přesvědčena u čaje za 7 Kč s ovocnou složkou 5% nebo čokolády s 15% kakaa.) Záleží ale opět na tom, jak co. Třeba o pracím prášku/gelu, čistícím prostředku na WC, krmivu pro zvířata, ale i o toaletním papíru můžu vřele říct ano, jsou nekvalitní. Vím to z vlastní zkušenosti. Prášek, gel, ani jejich skombinování mi skvrnu od např. od polévky neodstranilo. Ale takový Ariel (máme jich dost; a doporučuju) mi ji vždy odstranil. Toaleťák - 4 role za 11.90 - bohužel jen 1-vrstvé taky nepovažuju za nejlepší. A vím ze zkušenosti, že dokonce ani toulavé kočky Clever krmivo nejedí. Na druhou stranu nevidím rozdíl (chuťový) v buchtách od Clever nebo od Penam. Vždyť obojí je z mouky, tvarohu, cukru, tak nechápu, jestli je v tom rozdíl, co se týče kvality.

Ale zase jak už jsem psala, vysoká cena nerovná se kvalita. Již zmiňovaný Vanish v životě nekoupím a Harpic Maxu už taky neuvěřím. Třeba moje spolužačka se mě zeptala, jestli vůbec nosím tenisky. "No, někdy jo, ale balerínkám, keckám, polobotkám popř. kozačkám dám přednost. Ale Nike, Pumy, Adidasky, to ne." "Proč?" Vůbec nevidím důvod, proč si koupit drahé tenisky za litr a půl, když mi za rok stejně budou malé (s mojí rychle rostoucí nohou velikosti 41 je to dost pravděpodobné) a stejně se zničí. Nebudou stačit ty za 4 stovky? i když u obuvi se rozhoduju jinak - podle toho, jak se v ní cítím a jestli mě po chůzi nebolí chodidla. Vždyť na botách se nemá šetřit. Ale proč neušetřit, když nám vyhovujou i boty za 3 stovky ,

Další známou firmou jsou naši vietnamští kamarádi. Přejdeme to, že polovina z nich defacto neumí česky, někteří jsou zde nelegálně a že berou práci našim lidem (což je v naší situaci 10-ti% nezaměstnanosti smutné a problém). Nad jejich výrobky většinou ohrnujeme nos. Zvlášť v pubertálním věku, kdy když není něco značkové, tak je to totálně OUT. Jděte s těmahle kecy někam... No, co se týče autíčka (hračky) od Vietnamců či od Simba Toys, je mi jasné, které se rozbije dřív. ona to říká i ta cena, ale v tomhle případě to potvrzuju. S jejich oblečením a obuví to je taky sporné. Boty tedy u nich skutečně nenakupuji ale ne kvůli tomu, že myslím, že jsou nekvalitní. Mám ploché nohy a ortoped mi to vysloveně zakázal. Ale opět nevidím důvod, proč si u nich nekoupit tričko. Jo aha, ono to oblečení smrdí. To je problém po koupii zapnout pračku (teda za předpokladu, že se v ní nerozpadne; což se mi i jednou skutečně stalo, ale dalších asi 10 triček to vydrželo)? I u toho oblečení platí jedno pravidlo: jak se s tím zachází, tak to taky vypadá. Nevím (a zvlášť u puberťáků), jestli si lidé drahým oblečením chtějí dokazovat, že tím, že na to mají jsou bohatí a oni si to přeci můžou dovolit. Chtěla bych je vidět, co by dělali, kdyby se skutečně ocitli na mizině, a tak, že by neměli co jíst. Vemme si příklad z Billa Gatese - je bohatý, ale má obyčejný dům, auto, kupuje levné oblečení. Nemusí lidem ukazovat, že je bohatý. Potřebujou lidé k životu ukazovat, že jsou bohatí? Mimoto, pokud si chce někdo otestovat, co vydrží triko od "čongů" a od Adidas, tak můžu říct, že když je začnete tahat, stříhat a všeliak ničit, skončí stejně!Zpátky k té kosmetice. Skutečně si raději koupím značkovou dražší kosmetiku. A to opět z vlastních zkušeností. Po dlouhodobém používání nekvalitní kosmetiky (něco jako MY Body) mojí mamkou se zjistilo, že má právě z toho nepříjemné kožní problémy. A naše 90-ti letá (!) sousedka vypadá jako raná 60 právě díky používání kvalitní kosmetiky. Takže už jen kvůli důkazům a zvlášť tomu 1. nebudu kvůli pár korunám "experimentovat".

Najdou se hold lidé, kteří si skutečné nemohou kupovat to, co by chtěli. Nejzdámějším příkladem jsou důchodci. Přepočítávají každou korunu, tak se jim nedivme, že sledujou každý slevový leták a třeba kvůli desetikoruně se rozhodují, jestli nakoupí v Lidlu nebo v Penny.

A co jsem chtěla vlastně tímto článkem "říct"? Že zdaleka ne všechno od Vietnamců, Clever atd. je nekvalitní (no, něco tedy ano). Někdy ani zdaleka. A ráda bych zvrátila ten mýtus: nejlevnější = nejnekvalitnější. Na druhou stranu mě může někdo považovat za rozmazleného spratka, za to, že prostě něčemu nevěřím a třeba ten jogurt za 3 koruny prostě nesním. A omlouvám se, jestli jsem se někoho něčím dotkla. Lidi, nakupujme rozumně, můžeme ulehčit nejen nám, ale někdy i našim peněženkám.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 The The | Web | 16. září 2010 v 23:22 | Reagovat

Tak jediné, co mě napadlo po přečtení tohoto článku bylo:
Tak tohle je kvalitní. Platí se za to?
Dobře, uznávám, mé myšlenky jsou podivné. Ale to už by sis měla zvyknout :D
Opravdu skvěle napsáno.

2 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 17. září 2010 v 21:37 | Reagovat

[1]: Děkuju. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick