Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

Chovatelské příručky - jak moc věřit?

22. září 2010 v 21:30 | Monica Otmili
Zvířátko, je hezké ho doma mít. Každý už asi někdy (hlavně v dětství) zatoužil po pejskovi/kočičce/papouškovi/křečkovi/... Chovatelství je hezký koníček a nějaký ten malý tvoreček nám přinese zpestření do mnohdy stereotypního života. Jenže jak poznáme, zda se k nám do domácnosti ten určitý tvorek hodí, či jak se o něj správně starat? S tím nám můžou pomoct chovatelské příručky, psané většinou chovateli s několikaletou zkušeností. Na trhu a v knihovnách jich je mnoho. Jak ale vybrat tu správnou?

I já jsem si jednu takovou knížku pořídila, sice až po půl roce po pořízení mé první andulky (5 let zpátky), ale pořídila. Knížka byla od Annette Wolterové ve stejném formátu jako všecky tyhle příručky. Je pravda, že knížka mi hodně pomohla s péčí o andulky, ochočováním, atd. Andulky chovám tedy už nějakej ten pátek ale pořád mám pochybnosti. Protože... Od té doby, co chodím do knihovny (a to už je taky nějakej pátek) jsem si začala i půjčovat chovatelské knížky. Ano, většinou jsou to takové ty barevné knížečky Jak na to. jenomže jejich obsah se liší. To by nebylo nic divného - vždyť je každá od jiného autora. Jenomže oni se liší i v radách o péči. Zatímco Anette W. píše např. o tom, že dávat andulkám švestky či hlávkový salát není vhodné, zatímco Hildegard Niemann se o ničem takovém nezmiňuje. Dokonce aninevypíše jedovaté věci pro andulku. Chápu, že ona sama to asi ví, ale nezkušený začátečník, který se rozhodne pro andulku a zároveň její knížku se tyhle podstatné věci nedozví. A jak si má vlastně začátečník počínat s tím, že si koupí jedno zvíře a následně se v knížce dočte, že se mají chovat minimálně po 2. Ale v jiné knížce je pravý opak.

A podobné to je i v knížkách o chovu iných zvířat. Ptala jsem se dokonce i mně známého chovatele, jak se vlastně o andulky dobře starat. Ale stejně stále mám pochybnosti. I přes důkladné "studování" odborných příruček, konzultaci s chovatelem. Starám se o svá zvířata dobře? Snažím se splňovat to podstatné, ale stračí to? Jak se vlastně zvířátka cítí, to nám nepoví. A třeba právě to je ten klíčový problémek pro nás všechny, včetně chovatelů. Někdo mi dokonce říkal, že s příručkou ani jako začátečník "nepracoval".

Jak moc tedy máme příručkám věřit? Já tedy příručku doporučuju určitě, ale nelpět jen na jedné a říkat si "Ano, to je ta správná." Také každé zvířátko (druh i jedinec) potřebuje něco jiného a každý zvlášť je osobností. Takže myslím, že rady v příručkách jsou dobré, ale to co doopravdy vyhovuje nám a zvířátkům asi poznáme spíše postupem času a sami se svým mazlíčkem.
mě samotné ty knížky dost daly, ale nějakou tu kritiku si neodpustím (no to jsem prostě já :D ). Mnohdy je toho tolik, co zjistíme sami, že by z toho mohl býžt chovatelský román. A pro ty, co se rozhodují ke koupii zvířátka - rozhodněte se pro ano - zžijete mnoho nezapomenutelných krásných chvílí a zvířátka jsou přeci krásný koníček.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 An(N)dy An(N)dy | Web | 24. září 2010 v 20:44 | Reagovat

Některý lidi to dělaj naschvál, některym je to uplně jedno. :D
Taky mě napadlo, že bych si jí řekla, aby uhla, určitě by jí TO nezabilo.. Jenže já byla tak naštvaná, že bych jí spíš zabila já.. :D Bože.. U Belvederu.. U PH.. Vražda.. Veřejná.. :DD nedopadla bych nejlíp.. ale rozhodně líp, než babka :DD

Taky jsem měla želvičku.. Vlastně dvě. Postupně. Kupovala jsem a četla jsem příručky, ale všude bylo něco jinýho.. Obě želvičky mi umřely. Po roce. Tak co KRUCI jsem dělala špatně?.. Grr.. :(.. Pokud zvíře, tak už nechci žádný zvířátko, u kterýho nepoznám, jestli je spokojený, nebo ne..

2 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 24. září 2010 v 21:32 | Reagovat

[1]: Přesně, furt mě ty pochybnosti vrtaj hlavou a nejhorší je, že to ani nepoznáme, jak se cítí.
Jinak ta babka - asi musela být naštvaná, že jí nezvedli důchod a proto "pózovala" :D. ne, to je ode mně hnusné, ale od ní to taky nebylo nejlepší. No inu když si chce zapózovat :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick