Ukončený osobní blog české šperkařky, jíž učarovaly korálky.

1.9. - konec i začítek

31. srpna 2010 v 14:53 | Monica Otmili
    Tak a už je to tady. Dnes máme 31.8. a končí nám (zase) prázdniny.
Miliony žáků, žaček, studentů atd. opět zasednou zítra do školních lavic. Neuvěřitelné, jak ten čas letí. Prvňáčci už jsou celí natěšení na svůj velký den. A pak jsou tu ti, co se netěší…
Oj, jak jim závidím. Dny, kdy jsme se my učili počítat z barevných sešítků plných koláčků, jablíček, hrušek, koleček, kytiček a jiných obrázků jsou nenávratně pryč a čeká nás už zase velká "makačka". No, já si stěžuju, ale miliony dalších nemají tu možnost, vzdělávat se. Miliony dalších nemají prostředky na to, aby si zašli do Tesca třeba "jen" pro lahev vody. My si ani neumíme představit, jaké máme oproti nim možnosti, výhody a přece jen si toho nevážíme a reptáme, třeba
nad každým 1. září. Ale stejně - já se tam tááák netěším!

    Když se tak zamyslím, škola a její systém se vlastně nezměnily od dob zavedení školní docházky Marií Terezií. Žáci se stále učí gramatice, jazykům, počtům, přírodovědě, historii, umění, muzice, výchovám… Ale ne druhou stranu spoustě věcem nás ve škole (základní) nenaučí. Je jiná doba - potřebujeme znát nové věci. Jak fungují toky peněz státu? Jak doopravdy funguje stát a vláda? A co pro nás téma velmi důležité - ekonomická krize - jak vlastně vzniká? Jak se připravíme na budoucnost, abychom byli úspěšní? Co nás připraví na přípravu a jednání, abychom toho mohli dosáhnout? Škola? Neřekla bych. Možná tak z poloviny. Setkávám se i s tím, že to děti chtějí vědět, ale kdo jim to vysvětlí? Jo, asi na vysoké se o tom mohou studenti učit, ale myslím, že by nebylo špatné v této době, aby něco málo věděli už i ty děti třeba na 2. stupni základky. Vždyť o tocích peněz a financování kolikrát nemají páru ani někteří dospělí. Jak se tedy děti připraví na budoucnost, když nevědí to, co by do budoucnosti bylo důležité vědět? Místo toho do nás raději budou hustit rovnice o dvou neznámých atd., které si myslím, že 90% z nás to nebude na 99% v budoucnu potřebovat. (Jejda, teď nějak mluvím v procentech J )

    Vzpomínám si, jak jsme se učili v "občance" o státu a vládě.
Dali nám jednoduchý příklad. Stejně nad ním visí spousta dalších otázek. Má to být o tom, jak právě funguje státní systém. Tady tedy ten přiklad je : parlament (moc zákonodárná) : schválí a vydá nařízení o vyplacení příspěvků rodinám s dětmi. Vláda (moc výkonná) : vyplatí příspěvky těmto rodinám. Soud (moc soudní) : Pokud by některá rodina nedostala příspěvek, na který má nárok, může se obrátit na soud. No, co z toho vyplývá? Jo, je to dobré pro představu, jak to asi chodí. Ale: pokud by některá rodina nedostala - no, jak znám, těch rodin bude rozhodně více, klidně i 15%; můžou se obrátit na soud - i kdyby se obrátila byť jen 1 jediná rodina, bude z toho proces trvající měsíce, ne-li roky a ve finále taky nemusí vůbec nic dostat (a popř. ještě zaplatit soudní řízení). Aha, jakýpak systém tedy… Tohle už nám ale neřekli. Neměla jsem být hloupá a zeptat se na to učitelky. Co by mi asi tak řekla? Vsadím se, že nic moc. Vždyť ona je taky "jen" obyčejný člověk, který má systém, jak budou její hodiny probíhat. V horším případě to bere jen jako zaměstnání, do kterého musí chodit, aby měla nějaké peníze.

    Jakýpak je takový učitel, který učí jen pro peníze? Určitě je lepší ten, který učí proto, že CHCE učit. Má zájem o to, aby děti něco věděli, ten, který CHCE děti na něco připravit. Ne nadarmo se říká, že když se chce, tak to jde. Naštěstí některé takové opravdu dobré učitele znám.

    Tak to už je asi tak všechno, co jsem chtěla napsat a teď mi nezbývá nic jiného, než popřát těm, kteří zítra opět zasednou do lavic. Takže: hodně úspěchů, zvládněte to, učte se (ne proto, že musíte, ale proto, že chcete) a ať se vám daří dosahovat vašich cílů. Tak vzhůru do učení a do novýho školního roku.                                              
                                                                                   
                                                                       (Ach jo, když mně se tam stejně nechce…J)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 The The | Web | 6. září 2010 v 20:37 | Reagovat

O tocích peněz atd. vyšla knížka pro děti. Je to něco jako Barborka Syslová..a dětem to vysvětluje.
Jinak - myslímk, že se to všechno učíme. Ale jen tak..zběžně. Ale alespoň to.
Lepší než nic, ne?

2 JO JO | 12. září 2010 v 1:25 | Reagovat

a malej bratříček má pokadě*ý plínky...hezká budoucnost...
JO

3 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 12. září 2010 v 12:22 | Reagovat

[2]: Jé, ty to taky znáš? No myslím,že je to dobrej příklad pravdy.

[1]: O tomhle kjsem přečetla pár knížek, ale ve škole jsem nikdy nic takovýho nepostřehla...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zanechte komentář, neboť zpětná vazba je motorem pokroku. :-)


Kopírování jakýchkoliv článků, fotek, obrázků a vytváření kopií mých šperků bez svolení je zakázáno! Umístěním reklamy souhlasíte s jejich okamžitou likvidací a označením vaší osoby vulgárním výrazem pro ženské (příp. mužské) přirození. Za reklamu pro hlasování hlasuju pro soupeře!

Design by Violett - pieklo.blog.cz
Autor obrázku v záhlaví: annick